Czy grafolog może pomóc złapać mordercę?

grafolog

Grafologia to bardzo ciekawa dziedzina, wykorzystywana często, nie tylko w charakterze wsparcia dla policji czy innych organów ścigania, ale także w codziennym życiu. Możemy się z nią spotkać nawet w gabinecie psychologa. Jednak bardzo często słyszymy o niej w przypadku badania spraw kryminalnych, zwłaszcza kiedy zbrodniarz sam wysyła listy pisane odręcznie. Możemy go w ten sposób łatwo zidentyfikować.

Grafolog to osoba zajmująca się profesjonalnie grafologią. Nie każdy może zostać taką osobą, a na pewno nie każdy będzie w takim zawodzie dobry. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak trudno jest znaleźć podobieństwa albo różnice w dwóch napisanych ręczne tekstach. Bez sprawnego oka na pewno się nam to nie uda, a przecież od tego mogą zależeć losy śledztwa. Bo opinia biegłego grafologa może naprowadzić policję na konkretny trop albo przekonać ich do porzucenia jakiegoś podejrzanego. Młodzi ludzie wybierający sobie tę profesję muszą być pewni, że podołają obowiązkom, które zaraz na nich spadną.

Grafologia często wzbudza kontrowersje, głównie dlatego, że musimy polegać na subiektywnej opinii jednego człowieka. Często kiedy sprawa dochodzi do sądu, możemy znaleźć drugą osobę, też uważaną za biegłego, który zezna, że w jego opinii jest dokładnie inaczej, niż według naszego grafologa. Przez to może ona nie zostać dopuszczona jako dowód w sprawie, a jeśli nawet, to obrona nie będzie miała większego problemu, żeby go podważyć. Nie zmienia to jednak faktu, że praca grafologa może być bardzo przydatna w procesie śledczym. Coraz rzadziej jednak zbrodniarze piszą swoje wiadomości ręcznie.

Wejdź na opoleinfo.pl, jeśli interesują Cię policyjne ciekawostki.

Grafolog ma za zadanie przede wszystkim analizować ręczne pismo osoby, która nam je wysłała. Jeśli jest podejrzenie, że list został wysłany przez zbrodniarza, to warto się nad nim pochylić. Jeśli sprawa jest głośna, bardzo często na policję czy do prasy zostają wysyłane różne teksty pisane przez rzekomego mordercę, czy złodzieja. Policja musi zbadać każdy taki trop, a grafolog może pomóc odsiać nam listy szaleńców i osób szukających rozgłosu i skupić się na prawdziwie wartościowych śladach. Czasami przez jedno przeoczenia sprawca może wymknąć się nam na zawsze, a do tego nie możemy dopuścić.