Rejestracja firmy w Czechach – kwestie formalne

Zarejestrowanie firmy poza granicami kraju nie jest dziś większym problemem. Polska należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i do Strefy Schengen, przez co Polacy mają swobodę w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wygląda procedura zarejestrowania firmy w Czechach?

Rejestracja firmy w Czechach krok po kroku

Zanim przejdziemy do rejestrowania firmy poza granicami kraju, warto zastanowić się nad jej formą prawną. Przedsiębiorcy najchętniej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, której założenie nie generuje wysokich kosztów i jest stosunkowo proste. Czasami jednak korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się spółka, zwłaszcza jeśli zamierzmy prowadzić biznes wspólnie z drugą osobą. Kwestię wyboru formy prawnej czy opodatkowania warto przeanalizować razem z wyspecjalizowaną kancelarią. Na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/ znaleźć można niezbędne informacje o wymogach formalnych, uzyskując tym samym pomoc. Przyszły przedsiębiorca musi dysponować dowodem osobistym celem wypełnienia wniosku. Potrzebny będzie też adres firmy – może być to wynajmowany lokal, ale dużą popularnością cieszą się tak zwane wirtualne biura. Nie są one charakterystyczne wyłącznie dla czeskiego rynku – w Polsce z takiej usługi również korzysta wielu przedsiębiorców. Aby zarejestrować firmę, trzeba wnieść opłatę w wysokości 1000 koron czeski, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 200 zł. Fakt zarejestrowania firmy należy zgłosić do rzędu Skarbowego oraz jednostki odpowiadającej polskiemu ZUS. Przedsiębiorca musi zdecydować, czy będzie opłacał składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która w Czechach jest dobrowolna.

Jak zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Czechach?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygląda nieco inaczej, niż rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Cała procedura jest nieco bardziej skomplikowana jest trwa dłużej. O ile bowiem jednoosobową działalność założymy nawet w 1-2 dni, o tyle założenie spółki z o.o. trwa od tygodnia do dwóch. Choć dla niektórych może być to problemem, czasami spółka sprawdzi się znacznie lepiej, niż inna forma prawna. Jeśli prowadzimy firmę wspólnie z drugą osobą albo chcemy ograniczyć odpowiedzialność finansową, to spółka z o.o. będzie optymalnym rozwiązaniem. W Czechach można także założyć firmę w innej formie prawnej – dostępny jest cały szereg rozwiązań, ale są one nieco bardziej skomplikowane, wymagając dopełnienia innych procedur.

Czy warto zarejestrować firmę w Czechach?

Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się założyć firmę w Czechach. Najczęściej kieruje nimi chęć zoptymalizowania wysokości płaconych podatków oraz składek ZUS. Niemniej jednak coraz więcej osób prowadzących własną działalność chce zdobywać nowe rynki, zaczynając od naszych bliskich sąsiadów. Niższa stawka podatku dochodowego, VAT, preferencyjne stawki składek na ubezpieczenie zachęcają do tego, aby wejść na rynek czeski. Warto jednak mieć na uwadze, że samo założenie firmy to dopiero połowa drogi do celu. Przedsiębiorca musi bowiem okresowo dopełniać pewnych formalności, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ponadto, jeśli nie zadbamy o każdy detal, roszczenia może zgłosić polska skarbówka, a nawet ZUS. Dlatego też przy zakładaniu działalności w Czechach niezbędna jest profesjonalna pomoc. Pomimo, iż dla wielu przedsiębiorców ekspansja stanowi ogromną szansę na rozwój i ograniczenie wydatków, trzeba się do niej odpowiednio przygotować.