Pensja 3800 złotych brutto
Trzeba na początek jasno stwierdzić, że zgodnie z nowym Polskim Ładem 3800 złotych brutto, to 2894 złote netto, jeśli chodzi o umowę o pracę. Natomiast w przypadku umowy o dzieło będzie to 3283 złote netto za miesiąc, a na umowę zlecenie 2610 zł na rękę. W przypadku umowy B2B będzie to 2807 złotych na rachunek bankowy. Wiele w tym przypadku znaczą też i te koszty pracodawcy, bo on zapłaci 4583.18 zł za pracownika, który zarabia te 3800 złotych brutto. Kluczowe w tym wszystkim ma też i to, że w styczniu 2023 roku te proporcje ulegną zmianie, bo w styczniu każdego roku składki różnego typu zazwyczaj nieco podskakują do góry. Nie wiadomo jak to będzie w tych czasach najnowszych, bo te czasy są specyficznymi, bo pandemia trwa już od marca roku 2020, czyli już niemal dwa lata. Czas ten to niekiedy nawet całkowite blokowanie firm takich jak restauracje, zakłady fryzjerskie i przedsiębiorstwa zajmujące się transportem zbiorowym. Ważnym jest też i to, ze tego typu blokowanie raczej powinno być powiązane z ulgami, a nie z ciągłym wzrostem opodatkowania pracy.
Profesje takie jak kelner lub barman.
W czasie pandemii kelner, który zarabiał lub zarabia te 3800 złotych brutto raczej stanie się dostawcą tego jedzenia w kartonach, czyli będzie takowe dowozić pod wskazany przez klienta adres. Jednym słowem charakterystyka jego obowiązków związanych z wykonywanym zawodem ulegnie zmianie i to znaczącej. Nie w każdym przypadku zmiany pójdą tak daleko, bo ludzie zajmujący się obróbką materiału filmowego nakręconego w jakości 4K lub 6K nadal będą mogli pracować w domach na swoich imponujących laptopach z procesorem o ośmiu rdzeniach.
Inne istotne zmiany.
Prawdą jest też i to, że koszty życia się zmienią dla kogoś kto zarabia te 3800 złotych brutto, bo ta konkretna pandemia i nowy Polski Ład to niestety rosnąca inflacja, a jej wzrost wywołuje blokowanie gospodarki powiązane z kolejnymi mutacjami tego wirusa. Jednym słowem im dłużej to blokowanie gospodarki trwa, tym mniej jest warte te 3800 złotych brutto, bo drożeją nawet te najbardziej popularne produkty spożywcze.
Z jednej strony narzekamy na wzrost cen w ostatnich latach, ale zauważmy, że pensje też pną się do góry…