Odszkodowanie za wypadki. Czy prawnik może wywalczyć wyższe pieniądze?

Jak to mówią — wypadki chodzą po ludziach. Jest to jedna z głównych zasad życia i bardzo często nie mamy wpływu na nieprzewidziane sytuacje. Nie oznacza to jednak, że w przypadku, kiedy za wypadek jest odpowiedzialna inna osoba, to nie mamy walczyć o należyte odszkodowanie. Często gra się toczy o naprawdę spore pieniądze, ale bardzo często poszkodowany nie wie, jakie prawa mu przysługują. Wykorzystują to inne strony konfliktu — przede wszystkim sprawca wypadku i ubezpieczyciel, który może zaniżać początkową proponowaną wartość odszkodowania za wypadki. Prawnik w takiej sytuacji może okazać się niezbędny. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z jego pomocy.

Odszkodowanie za wypadek — podstawa prawna

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług prawnika, warto zapoznać się, z podstawami prawnymi związanymi z tym zagadnieniem. Odszkodowanie za wypadek to świadczenie pieniężne, które ma na celu zrekompensować szkodę majątkową lub zrekompensować doznaną krzywdę, powstałą w wyniku wypadku.

Szkoda dotyczy sfery majątkowej poszkodowanego i obejmuje przede wszystkim uszkodzeń koszty leczenia, rehabilitacji, czy też przygotowania do wykonywania nowego zawodu. Natomiast zadośćuczynienie za doznaną krzywdę obejmuje sferę „niematerialną”, przykładowo: uraz psychiczny, zespół stresu pourazowego itp.

Podstawą prawną dochodzenia odszkodowania jest przede wszystkim kodeks cywilny. Określa on sytuacje, w których osoba poszkodowana może dochodzić roszczeń odszkodowawczych od sprawcy wypadku lub innego podmiotu (np. ubezpieczyciela), który jest zobowiązany do ich wypłaty. Warto też dodać, że osoba, która wyrządziła szkodę, jest zazwyczaj zobowiązana do jej naprawienia, nawet jeśli nie działała umyślnie.

Odszkodowanie za wypadki a prawnik

Oprócz poszkodowanego, sprawcy i ubezpieczyciela, mamy bardzo często do czynienia z jeszcze jedną osobą, kiedy chodzi o odszkodowanie za wypadki. Prawnik, bo o nim oczywiście mowa, jest często niezbędny, aby uzyskać satysfakcjonującą kwotę.

Dochodzenie odszkodowania często wiąże się z koniecznością gromadzenia odpowiedniej dokumentacji, interpretowania przepisów prawa i prowadzenia negocjacji

z ubezpieczycielem lub innym podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania. Prawnicy specjalizujący się w odszkodowaniach posiadają potrzebną wiedzę i doświadczenie, które pozwala im skutecznie dochodzić praw swoich klientów, uzyskując dla nich maksymalne możliwe odszkodowanie.

Jeśli szukasz doświadczonych prawników, którzy specjalizują się w dochodzeniu roszczeń i odszkodowań za wypadki, koniecznie sprawdź ofertę kancelarii – Fojtik!

Rozumienie kodeksu cywilnego i innych zawiłości prawnych może być wyzwaniem. W sytuacji, kiedy dochodzimy swoich praw po traumatycznym wypadku, wsparcie wykwalifikowanego prawnika jest nie tylko pomocą, ale często koniecznością. Właśnie dlatego, kiedy chcemy się starać o odszkodowanie za wypadki, prawnik powinien być punktem obowiązkowym naszej listy rzeczy do załatwienia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu!